DAMAR SERTLİĞİ

DAMAR SERTLİĞİ  NEDİR?

Atardamarların iç tabakasının değişik nedenlerden dolayı fonksiyonunun bozulması veya hasarı sonucu kolesterol, kireç, bazı kan elemanlarının damarın iç ve orta tabakasında birikerek damarın sertleşmesi, daralması (plak) ve daha sonrada tam tıkanmasıyla ortaya çıkan yaygın bir damar hastalığıdır.
Batı toplumlarında tüm ölümlerin % 40 ila 50'si damar sertliği sonucudur. Bu oran vücuttaki her türlü kanserlere bağlı ölümlerin toplamının iki katından fazlası demektir. Yaşayan hastalarda da çok önemli sakatlıklara neden olmaktadır. Bu sakatlıkların da yarattığı sosyoekonomik sorunlar çok büyük boyutlara ulaşmaya başlamıştır..

ERKEN TANI  NASIL  KONUR?

Kalp  dışı  damar  sertliği   ve aort  anevrizmasının  erken tanısı için  en uygun yöntem   atardamar  ultrasonografisidir.

DAMAR  SERTLİĞİ  HANGİ DAMARLARI TUTAR?

Kalp damarlarını tutarsa  ,koroner kalp   hastalığı,miyokard   enfarktüsüne,boyun    ve   beyin  damarlarını tutarsa   geçici   veya  kalıcı  iskemik inmeye,baş donmesine,bayılmaya,böbrek damarlarını tutarsa   tedaviye iyi yanıt   vermeyen  ciddi  tansiyon  yüksekliğine,böbrek yetmezliğine,karın veya   göğüs içindeki  büyük atar damarı  tutarsa  anevrizma (balonlaşma)   veya damar yırtılmasına;bacak damarlarını tutarsa  yürüme ağrısına,yaralara,gangrene  veya   bacak kaybına    neden olabilir.
Belirtiler   ortaya çıkmadan  önce   gerekli tedavi  yapılırsa bütün bu  sorunlar  giderilebilir.Bir çok   hastada   kalp damarları tutulmuşken ,boyun,bacak, böbrek damarları da  tutulmuş olabilir.
      

Varis hastalığı bir toplardamar  hastalığıdır. Varisin   damar  sertliği  ile hiçbir  ilgisi yoktur.İleri   varis hastalarında  bacaklarda  kapanmayan yaralar  çıkabilir,ama bu  atardamar  sertliğinden(aterosklerozdan)   kaynaklanan bir  durum değildir

Damar sertliğini ortaya çıkaran risk faktörleri nelerdir ?

Damar sertliğinin ortaya çıkmasında veya ilerlemesinde etkili olan birçok faktör vardır.

Damar sertliğini olumsuz etkileyen faktörler şöyle özetlenebilir:

•    Yüksek yaş (50 yaşın üzeri)
•    Cins faktörü - erkek
•    Kalıtım (ailede damar sertliği)
•    Yüksek tansiyon
•    Erken veya daha sonra ortaya çıkan  diyabet
•    Sigara kullanımı 
•    Yüksek kolesterol seviyesi
•    Az hareket ve obezite

damart_sertligi

Mesajlar (0)

500 karakter yazabilirsiniz

Cancel or