İÇ HASTALIKLARI NEDİR? NELERİ KAPSAR?

Genel Tıbbın temel branşlarından biri olan iç hastalıkları(dahiliye)  erişkin  insanların  organ sistemlerinin hastalıkları ile ilgili  temel,ayrıntılı incelemelerde bulunur,  tüm  iç hastalıkların tanısını koyar ve tedavilerini yapar.Ayrıca  insanları  hastalıklardan  korumak için  koruyucu önlemler konusunda bilgilendirir.

İç hastalıkları;  genel tıbbın tüm klinik   dallarına  temel  oluşturan bir disiplindir.

Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun  hastalıkları iç hastalıklarının kapsama  alanına girer. Diabetes  Mellitus(şeker hastalığı), tiroid hastalıkları, diğer  endokrinolojik hastalıklar, solunum yolları hastalıkları (astım, koah vs), kalp hastalıkları, hipertansiyon (yüksek kan  basıncı), ateroskleroz, hiperlipidemi, sindirim sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve diğer nefrolojik sorunlar, kansızlık başta olmak üzere hematoljik  sorunlar, ve romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir alanı kapsar.

İç hastalıkları Uzmanları kendi hasta grubunun özellikleri nedeniyle, diğer klinik dallarının da her zaman ihtiyaç duyduğu  konsültasyonlarda sistemık ve multidisipliner yaklaşım ve diğer bölümlerle sürekli bilgi alışverişinde bulunması nedeniyle genel tıbbın en temel  ana dalıdır. İç Hastalıkları güncel tıptaki bilgi  yenilikleri nedeniyle sürekli değişen ve gelişen dinamik   bir alandır.

Şeker  hastalığı(Diyabetes  mellitus), Hipertansiyon, Kalp hastalıkları, Obezite, Metabolik  sendrom, Dislipidemiler & Kolesterol  sorunları, Kansızlık ve diğer hematoljik hastalıklar,Alerji Hastalıkları, Romatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Geriatri, İmmünoloji, İş ve Meslek Hastalıkları, Nefroloji, Tıbbi Onkoloji, Göğüs hastalıkları, Yoğun Bakım, Acil  Hastalıklar gibi bir çok alan İç Hastalıklarının konularıdır.

Mesajlar (3)

500 karakter yazabilirsiniz

Cancel or

 • bülent özcan
  hocam iyi geceler ben sizi bakırköy sadi konuktan biliyorum annemde iltihaplı romatizma var gelsek yardımcı olurmusunuz saygılar hayırlı geceler efendim..

  Bülent bey,
  Muhakkak ki yardımcı oluruz.Randevu alın.Selamlar,İyi günler dilerim.

  Uz.Dr.Behçet Güneş
 • Hatice
  Behçet Bey ;
  Bende sürekli baş ağrısı , baş dönmesi , mide bulantısı ve titreme gerçekleşiyor . Bu olay genellikle aksam saatlerinde olmakta . Nöbetçi dahiliye doktoruna gittiğim zaman , tansiyonuma baktıklarında çok yüksek tansiyonum çıktı.
  Göz kararması , Baş ağrısı , Baş dönmesi , El ve Ayaklarda Titreme , Mide Bulantısı.
  Hatice hanım,
  İyi iç hastalıkları muayenesi olmanız gerekir. Hipertansiyon, bazı hormonal hastalıklar,tümörler,zehirli guatr olabilir.
  Uz.Dr.Behçet Güneş
 • İsim Vermek İstemiyorum
  Sevgii Behçet bey ,
  anlam veremedim bir anda ellerim ve ayaklarım titremeye baslıyor . O an hemen acil e gittim ve tansiyonumu ölçtüler baya yüksek çıktı.
  Ve Elimde birden bi şişlik oluştu ve geçmiyor. Çoğunlukla aksam saatlerinde (19:00 , 20:00 ) oluyor. Bu saatte dahiliye doktoruna gittim ancak dahiliye dokktoru bu stresten bi hastalık dedi. Ne yapmalıyım
  Sayın Hanım/bey efendi,
  İyi bir genel iç hastalıkları muayenesi ile sorununuza çözüm bulabiliriz.Geçmiş olsun.
  Uz.Dr.Behçet Güneş